Genel, Sokak Modası

VIctorIan Gentlewo-Man

metro14

   Fashion is a concept that’s been related to economic, social and political events period of time, automatically. In the last century, fashion has been effected by different events while developing. On this post, I inspired by my last clothing combination and I teleported myself until two centuries ago. When I do this, wanted to talk about cyclical properties of the fashion reflection. So, to Victoria’s Era.


   Moda, içinde bulunduğumuz zaman diliminin barındırdığı sosyal, siyasi ve ekonomik olaylara özgülenen bir kavram. İster istemez. Geçen yüzyılda moda, başka olayların etkisinde gelişirken bu yüzyılda bambaşka bir hal almış durumda. Ben de, son postumdaki kombinimden ilham alarak, detaylarımın yanısıra bir de 2 yüzyıl kadar öncesine ışınlanıp; devirsel özelliklerin modaya yansımasından bahsetmek istedim. Yani II. Elizabeth’den sonra en çok tahtta kalan isim olan Victoria’nın çağına.

 metro1

History buffs know; Victorian era was a period of significant development in many ways; especially in the industrial revolution… Impact of the period, when merchant people which includes most of the population gained wealth, workers engaged in agriculture are sinked. At that rate, all Britain especially London, started to looking dressed to kill.


Tarihe meraklı olanlar bilirler; Victoria devri birçok açıdan gelişmenin yaşandığı bir dönemdi; özellikle de sanayi devrimiyle… Devrimin etkisiyle, ticaretle uğraşan ve nüfusun büyük bir bölümünü kapsayan orta sınıf iyice zenginleşince; tarımla uğraşan işçi sınıfı diplere vurdu. Hal böyle olunca, başta Londra olmak üzere bütün Britanya, birdenbire -aristokratlara bir hayli özenmiş olacaklar ki- grand tuvalet giyinmeye başladılar.

metro11

   Top hatted lords’ and crinolined ladies’ population increased so rapidly that it continues even today. So, while adapting to the today’s world with conceptual changes. Designers as Jean Paul Gaultier, John Galliano, Alexander McQueen internalize from Neo-Gothic trends. It’s feeding from the Victorians with their guipures, drapes, laces, flywheels etc.


Silindir şapkalı lordların ve kabarık etekli ladylerin sayısı öylesine arttı ki, bu akım yalnızca o döneme damgasını vurmakla kalmayıp; günümüz modasında da güçlü bir şekilde boy göstermeye başladı.  Tabi yine çağımızın etkisiyle, birtakım tasarımsal değişikliklerle uyarlanarak. Mesela, Jean Paul Gaultier, John Galliano, Alexander McQueen gibi tasarımcıların benimsediği Neo-Gothic akım, Victorian’lardan besleniyor; gipürleriyle, drapeleriyle, dantelleriyle ve volanlarıyla…

metro16

   I can’t say that I was adapted Victorian’s fashion style to Neo-Gothic style on my today’s combination. 🙂 But I can say that I’m a British Lord Hahah! As a lord with the federal hat instead of a plug hat; with the Oxford shirt instead of a frilly shirt.


   Bu günkü kombinimde Victorian’lığı Neo-Gothic’likle uyarladığımı söyleyemem. Ama Victorian bir İngiliz Lordu olduğumu söyleyebilirim. Silindir şapka yerine fedoralı; fırfırlı gömlek yerine Oxfordlu bir lord olarak. :p

metro10

Fedoral Hat-  H.E. by Mango

metro5Shoulder Bag-  Louis Vuitton (Vintage)

metro2.Suit-  Mango

metro8.Oxford Shirt & Sweater-  GAP

metro6Boots: Derimod

metro7Lipstick-  MAC (Retro matte liquid lipcolour/Rich&Restless)

metro 12Watch-  Cartier Ballon Bleu

metro4Earrings-  Bvlgari

metro17

See you on my next post guys !

Photography by Mehmet Akif Diler

Previous Post Next Post

You Might Also Like