Genel

♕ Pera Caesaris ♕

salt11   Ruhu olan mekanlarda vakit geçirmeye bayılıyorum! Güzel müzikler çalan yerlere, mistik ve kendine has bir kokusu olan yerlere, hoşsohbet insanların olduğu yerlere ve kendine has tarzı olan yerlere… Ama en çok da iyi restore edilmiş tarihi mekanlara. Zamanın içinde kaybolup kendinize o kesitten bir yer edinebiliyorsunuz çünkü.

Burası ‘Salt Galata’. Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallaury tarafından 1892’de Bank-ı Osmanî-i Şahane için tasarlanan, hem neoklasik hemde oryantalist üslupları bir arada barındıran ender yapılardan biri. Şimdilerdeyse kütüphanesinde kitap okumak, yazmak ve ders çalışmak; müzesinde eserleri incelemek; atölyelerinde sanatsal çalışmaları yürütmek için adeta biçilmiş bir kaftan diyebilirim.

 

salt17   Bu kez, blog çekimim için tercih ettim Salt Galata’yı. Pek de sandığım kadar kolay olmadı aslında. Zira, herkes işine odaklanmış olduğundan, çalışırken aslında ne kadar da sessiz olduğunu anlayamayacağım türden bir sessizlik hakimdi. Topuklularımla olmama rağmen mümkün oldukça parmak ucunda yürümeyi deneyimledim. Ayak altında fazla dolaşmamayı da… 😛

Skyblue Backpack: Fjallraven kanken (Satın almak için tıklayın!)

salt3   Bohem ve eklektik olarak tanımlayabilirim bugünkü lookumu.

Üzerimdeki retro görünümlü, kırmızı, beyaz ve siyah şerit detaylı art deco sweatshirt’ü Pull&Bear  ‘dan görür görmez edinmiştim. Bu sezon önümüz arkamız; sağımız solumuz geometri gibi görünse de bu durumdan son derece hoşnut olduğumu söyleyebilirim. Çünkü bu detaylar, görmekten en bıkmayacağım detaylar. Bir kere uzaktan fütüristik duruyor; evet, ama dilediğiniz tarzı da yakalayabiliyorsunuz. Tıpkı beyaz basic bir t-shirt gibi. İster minimal, ister bohem, ister fütüristik, ister sportif, ister vintage isterse tribal…

 

salt6   ‘Peki ya başındaki ne alaka Pera?’ diye merak edenleriniz vardır elbet. Kulağa komik gelecek ama, makyaj yaparken yüzüme gelen saçları toparlamak için taktım; bir daha çıkaramadım. Bazen alelade yaptığım topuzlar ve kombinimdeki çiçekli taç gibi işe yarar detaylarımı, kombinimin bir parçası haline getirdiğim oluyor. Kimi zaman farkındalıksızlıktan ya da ne farkederlikten. Ama bu kez ‘Aa hiç de fena olmadı aslında’ lıktan. Evet, çiçeklerimin art deco sweathirt’ümü bohemleştirmesinden son derece hoşlandım. Ya siz?

 

salt2salt15salt10salt8salt5Saat: Michael Kors

salt1Çiçekli taç: H&M

Silindir Küpe: Bvlgari

salt12Yırtmaçlı Kalem Etek: Zara

salt13Ayakkabı: Maison Margiela (Beymen)

salt14salt7salt18salt4Baharın tüm enerjisini içinize çekebildiğiniz bir hafta diliyorum.

Bir sonraki postta görüşmek üzere!

Mehmetakifdilerphotography

Previous Post Next Post

You Might Also Like